Naujosios Vilnios Senamiesčio – buvusios istorinio centro Alberto Kojelavičiaus gatvėje atgaivinimas
Naujoji Vilnia iki pat sovietmečio statėsi chaotiškai, be jokių generalinių planų. Susiformavo daugiausia autentiškos tapybiškos siaurų gatvelių, kylančių į stačias Vilnios slėnio kalvas, perspektyvos. Dauguma medinių pastatų perstatyti, tačiau išlaiko esantį masteliškumą.
Ar atkreipėte dėmesį į istorinius A. Kojelavičiaus gatvės pastatus šalia cerkvės? Būtent čia pradėjo kurtis Naujosios Vilnios miestas 1904 metais, stovėjo svarbiausi administraciniai pastatai, parduotuvės, gaisrinė. Dviejų aukštų miestelių senamiesčiams būdinguose mūriniuose namuose atsirado ir pirmieji miestiečių butai. Dėl karų ir po II pasaulinio perkėlus centrą prie “Draugystės” kino teatro, panaikinus miesto statusą didesnis senamiestis nesusiformavo, bet jo užuomazgas galime aptikti ir šiandien.
Urbanistiniu požiūriu galima būtų išskirti vieną nedidelę teritoriją – trumpą A. Kojelavičiaus gatvės atkarpą su nebaigtu formuoti perimetriniu užstatymu. Tai buvęs administracinis N. Vilnios centras – senamiestis. Užstatymas vertingas taip pat ir reljefiškumu – į perimetrinį užstatymą komponuojamos kalvos. Vėliau dalis kalvų buvo nukasama, statomi pastatai. Išlikę pastatai mūriniai, dviejų aukštų, istorizmo stilistikos. Dalis pastatų po renovacijos neteko puošybos detalių.
Alberto Kojelavičiaus ir Jankos Kupalos gatvių sankirtoje siūloma užbaigti perimetrinį užstatymą, statant namus vienas šalia kito perimetru, atgaivinti erdvę naujais traukos objektais. Dėl erdvės tapybiškumo, kontūro sudėtingumo siūloma skaidyti netaisyklingą erdvę į skirtingas erdves, išskiriant reprezentacinę, rekreacinę bei simbolines erdves. Siūloma įamžinti Naujosios Vilnios, kaip miesto – sodo išskirtinumą. Tam suformuojama atskira sodo erdvė viršutinėje buvusios aikštės terasoje. Erdvė atskiriama paviljonais – jie simbolizuoja pirmąsias miesto – sodo sodybas. Sutvarkyta teritorija pritrauktų tiek naujakurius, tiek verslą. A. Kojelavičiaus gatvė jau dabar po truputį atgimsta.